دانلود مقاله عدالت از دیدگاه نهج البلاغه

دانلود مقاله عدالت از دیدگاه نهج البلاغه

چکيده

     موضوع عدل و عدالت يکي از مباحث مهم دين مقدس اسلام است و مهمترين منبع آن قرآن، سنت است. در ميان فرقه هاي مختلف اسلامي شيعيان عدل (الهي) و امامت را جزء اصول دين خود مي دانند. مظهر عدل و عدالتخواهي علي (ع) اولين امام آنها مي باش د. امام علي (ع) عدالت را يک تکليف و وظيفه الهي بلکه يک ناموس الهي مي داند. نهج البلاغه اثر جاويدان امام علي (ع) است که در آن عدالت اجتماعي به صورت يک فلسفه و يا نظريه اجتماعي، سياسي و اقتصادي مورد توجه قرار گرفته است.

     در اين تحقيق ديدگاه امام علي(ع) درباره معني و مفهوم عدل و عدالت،مزاياي آن و راهكارهاي رسيدن به عدالت اقتصادي در يك حكومت اسلامي مورد مطالعه قرار   مي گيرد.شكي نيست كه يكي از مظاهر توسعه يافتگي برخوداري عامه مردم از رفاه نسبي اقتصادي مي باشد و تحقق چنين امري از ديدگاه اسلام در احقاق حقوق مشروع هر فرد در جامعه توسط حاكمان عادل، متقي و ساده زيست ميسر مي باشد و اين همان اصولي است كه امام علي(ع) بدان توجه و تاكيد داشته است.

واژگان كليدي:امام علي(ع)-عدالت-عدالت اقتصادي-حكومت اسلامي

 

---------------------------

فرمت : word 

تعداد صفحات : 12

فهرست مطالب: ندارد

کیفیت صفحه بندی : خوب

فهرست منابع : دارد

پروژه آماده چاپ و ارائه میباشد 

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران مبتلا به سرطان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
nahjalbalaghe_550334_1453.zip17.5k

دانلود مقاله در مورد اخلاص امام رضا (ع)

دانلود مقاله در مورد اخلاص  امام رضا (ع) مقدمه   اسلام در بعد اصلاح اخلاق، كه عبارتست از اينكه در مقام باطن،‌ خود را از همه رذايل تزكيه نمودن و متخلق به اخلاق كريمه و فضايل نفساني شدن، اهميت وي‍ژه اي داده است و دستورات وسيع و موكدي را درباره پاكي باطن و تزكيه نفس و تخلق به اخلاق كريمه مي دهد. قرآن كريم، رستگاري را در همان تزكيه از رذايل اخلاقي مي داند، « قد افلح من زكيها» يعني محققا رستگار مي شود،‌ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

دانلود مقاله فواید و ارزش های درخت کاری

دانلود مقاله فواید و ارزش های درخت کاری فوايد درخت و درختكاري فوايد و ارزش‌هاي درختان شهري و پيرامون شهري بيشتر درختان و درختچه‌ها براي تامين سايه و زيبايي در شهر كاشته مي‌شوند،‌ اما درختان و درختچه‌ها فوايد و ارزش‌هاي ديگري نيز دارند،‌ كه بايد در انتخاب آنها توسط كارشناسان به آنها توجه شود. اين فوايد و ارزش‌ها مي‌توانند در سه گروه به شرح زير دسته‌بندي شوند: زيست‌محيطي، اجتماعي - ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان